Ale u wielu rodziców taka aktywność jest zapisywana tylko

Wielu rodziców pewni, że najbardziej odpowiedzialne i wymagające największej uwagi okresem w życiu szkoły dziecka jest moment przyjęcia do szkoły i nauka w pierwszej klasie. Mama i tata są aktywnie interesują się życiem małego ucznia, regularnie uczęszczają na zebrania, zwracają się do pierwszej nauczycielce o wskazówki. W sumie, naprawdę robią wszystko, aby początek życia szkolnego dziecko poszło bez większych problemów. O tym, jak przygotować dziecko do szkoły, czytaj w artykule na stronie “Słoneczne ręce” “Jak przygotować dziecko do szkoły?”


Ale u wielu rodziców taka aktywność jest zapisywana tylko, gdy dziecko uczy się w pierwszej klasie. Maksymalnie – w drugim. Później, kiedy uczenie się, jak to się mówi, wchodzi w codzienną rutynę, rodzice pozwalają sobie na kilka “relaks” – rzadziej uczęszczają na zebrania, mniej kontrolują wykonanie zadań domowych. W ogóle, w dużej mierze to poprawnie – więc dziecko do samodzielności i odpowiedzialności. Ale jest w takim związku i druga strona. Kiedy dziecko przechodzi ze szkoły podstawowej do średniej, czyli z czwartej klasy piąty, wiele mamy i taty nie przywiązują do tego wydarzenia specjalnego znaczenia. “Co w tym dziwnego? Piąta klasa – daleko nie bal. Szkoła ta sama – nie zgubić, klasa tego samego – do zapoznania się z nowym zespołem i zdobyć “miejsce pod słońcem” też nie ma potrzeby” – mniej więcej tak myślą rodzice wielu uczniów klas v. I zupełnie niepotrzebnie.

Jako psycholog z ponad dziesięcioletnim doświadczeniem chciałbym dać rodzicom kilka zaleceń i wyjaśnić, dlaczego powinni (szukasz łóżko dziecięce) być bardzo uważni w tym okresie, kiedy ich dziecko staje się .

RÓŻNE WYMAGANIA LUB “STÓJ TU, CHODŹ TU”.

Po pierwsze, zamiast jednej nauczycielki, która prowadziła prawie wszystkie przedmioty, teraz wiele nowych przedmiotów i nowych nauczycieli. Aby rodzicom było jasne, podam przykład. Wyobraź sobie, że masz w pracy zamiast jednego szefa ich teraz siedem lub osiem. Każdy ma swój własny kształt reportażu, kryteria oceny efektywności swojej pracy i swoje wyobrażenia na temat biznesowej etykiety i dress kodzie. Jeden szef lubi, gdy u podwładnych ma swoje zdanie i swój punkt widzenia. Drugi, przeciwnie, wymaga, aby po raz kolejny oddech nie odkrywali i tylko w milczeniu słuchał jego wskazówek. Trzeci w ogóle, dziś chce jedno, a jutro inne. Przedstawili? Przerażające? Nie daj bóg?

A twoje dziecko boryka się właśnie z tym. Trzeba mu szybko zapamiętać nie tylko jak się nazywa nowych nauczycieli i gdzie znajdują się ich biura, ale i jak trzeba wykonać w zeszycie fajny i pracę domową z języka rosyjskiego, a jak w matematyce, geografii, historii i tak dalej. Jednemu nauczycielowi przeszkadza nawet normalny szum, i wymaga, aby dzieci w milczeniu słuchał jego wyjaśnień. Inny nauczyciel, wręcz przeciwnie, uważa, że dziecko powinno aktywnie zachować poznawczy zainteresowanie i zadawać jak najwięcej pytań. A przecież lekcje tych nauczycieli w harmonogramie mogą być obok siebie, a dziecku trzeba będzie natychmiast przełączyć się z jednego stylu nauczania na inny. Zgadzam się, z takim zadaniem poradzi sobie nie każdy dorosły.